top of page

האם כל אחד יכול לתמלל? גלה אם גם אתה יכול להיות מתמלל מקצועי

מי יכול להיות מתמלל מקצועי ובאילו דרישות עליו לעמוד? במאמר הבא נפרט כל מה שכדאי לדעת בשביל לעסוק בתחום.אנשים רבים נמשכים אל תחום התמלול ומעוניינים לעסוק בו. תמלול בעצם עוסק בצורה של הנגשת מידע ומדובר בתחום רחב היקף הכולל בתוכו סוגי תמלול שונים העונים לצרכים מגוונים. בין הסוגים השונים תוכלו למצוא תמלול ראיונות למחקר איכותני, תמלול הקלטות לבית משפט, תמלול ראיונות לעיתונאים, תמלול פרוטוקולים לישיבות, תמלול פרוטוקולים לשימועים ועוד.

חלק מהמתמללים עוסקים בתחום כהשלמת הכנסה וחלק במשרה מלאה, חלק כעצמאים וחלק כשכירים. הנהירה לתחום נובעת מסיבות מגוונות, ביניהן לוח זמנים גמיש יחסית, האפשרות לעבוד גם מהבית ועוד סיבות רבות וטובות.


התחום נתפס כאטרקטיבי למתעניינים הרואים בו כעבודה קלה ופשוטה לביצוע. במקרה זה יש פער ממשי בין התפיסה לבין המציאות ועל כך נרחיב ונפרט. פרט חשוב שכדאי לדעת הוא שלמרות שפעמים רבות עבודות בתחום התמלול מאפשרות עבודה מהבית בלוח זמנים גמיש יחסית, העבודה בתחום אינה תמיד מהבית ותלויה במסגרת בה בוחרים לעבוד, אם כעצמאי או כשכיר. כמו כן, לוחות הזמנים גמישים במידה מסוימת, אך עדיין ישנה דחיפות לספק תמלילים בלוחות זמנים הקצרים ביותר, מכיוון שמדובר בתחום מאוד תחרותי שמהירות האספקה בו הינה משתנה חשוב במשוואה.


כיום התחום נלמד באופן אוטודידקטי ועל מנת לעסוק בו הניסיון משחק תפקיד גדול יותר מאשר ידע תיאורטי של כיצד יש לתמלל. מדוע זאת? ראשית, כי ניסיון עוזר לשפר את קצב ההקלדה, משמע את קצב הפקת התמליל. שנית, ניסיון משמעותו הבנה

של הניואנסים הקטנים והצרכים הנדרשים על מנת להפיק תמלילים מסוגים שונים באופן מקצועי ומדויק. ניסיון משמעו גם הבנה שלא כל התמלילים זהים בדרישותיהם ולכל סוג תמליל יש את החוקיות הנדרשת לו על מנת שיהיה תמליל מוצלח העונה לצרכי הלקוחות ושביעות רצונם.


אז אחרי שהרחבנו קצת על תחום התמלול ורבדיו השונים, ננסה להבין יחד מה הם המאפיינים הנחוצים על מנת לעסוק בתחום ולהיות מתמלל מקצועי. להלן רשימת תכונות הנחוצות לכל מתמלל באמתחתו:

 • יכולת הקלדה מהירה. יש שידרשו מינימום 60 מילים לדקה כתנאי להעסקה, יש שידרשו 80 מילים לדקה וגם כאלו שיותר. על מנת לבחון את קצב ההקלדה שלך, להתאמן ולשפרו במידת הצורך, לחץ כאן להתנסות במבחן הקלדה.

 • שליטה בשפה אותה מתמללים ברמת שפת אם, כולל אוצר מילים רחב וידיעת השפה על בוריה, ללא שגיאות כתיב.

 • יכולת ריכוז גבוהה ועבודה ממושכת על מחשב. תמלול מצריך יכולת הקשבה לפלט קולי והקלדתו לכדי מלל כתוב במשך זמן רב, שעות על גבי שעות, מה שמצריך יכולת ריכוז גבוהה שתעזור לשמר את איכות התמליל המופק.

 • סבלנות. מתקשר לסעיף הקודם, עבודה ממושכת על מחשב מצריכה סבלנות. כמו כן, כך גם שמיעה חוזרת של אותו המלל בהקלטה, לפעמים גם בהילוך איטי, על מנת לדייק בתמלול.

 • יכולת דיוק ותשומת לב לפרטים קטנים. ישנה חשיבות שהתמליל המופק יהיה נאמן וזהה למקור, כלומר להקלטה. לשם כך נדרשת תשומת לב מרבית לכל פרט הכי קטן. בתמלול משפטי אפילו לכל גמגום ואינטונציה ישנה חשיבות.

 • יכולת זיהוי בין דוברים. על מנת להפיק תמלול מדויק חשובה יכולת שמיעה חדה שתסייע בזיהוי בין דוברים. כאשר מדובר בראיון של שני דוברים המשימה קלה יחסית, אך כאשר מדובר בפרוטוקולים וישיבות של משתתפים רבים אז המשימה כבר יותר מאתגרת.

 • שמירת דיסקרטיות. פעמים רבות במהלך עבודת התמלול המתמלל נחשף לחומרים מסווגים ורגישים. מתמלל חייב להבין את חשיבות הדיסקרטיות בעבודתו ולשמור על סודיות מלאה בכל הנוגע לחומרים אליהם הוא נחשף. לרוב יהיה עליו גם לגבות את שמירת הסודיות במסמך חתום על ידו המעגן התחייבות זו בחוק.

 • הבנה טכנולוגית בסיסית. היכרות עם תוכנות המחשב, ביניהן וורד, שליטה בתוכנה ייעודית לתמלול כמו express scribe transcription software ובנוסף תוכנות ייעודיות להפקת כתוביות במידה ועוסקים גם בתחום זה.

 • זמינות גבוהה. תחום התמלול הוא תחרותי מאוד וככל שהשירות שתספק כמתמלל יהיה מהיר יותר (מבלי לפגום באיכות התוצר), כך גם תזכה ללקוחות נאמנים ומרוצים.

 • מקצועיות. כמו בכל תחום, נדרשת אחריות מקצועית בכל ההיבטים במהלך העבודה. בהתחייבויות כלפי הלקוח, תיאום ציפיות מולו, עמידה בלוחות זמנים שהובטחו, מתן מענה וזמינות לכל בקשה וכמובן אספקה של תמלול מקצועי ומדויק. חשוב להיות הגונים ושקופים מראש מול הלקוח. למשל אם אנו מקבלים הקלטה עם איכות ירודה שלאחר שיפורה (הפחתת רעשי רקע, הגברת הסאונד) עדיין לא ניתן יהיה להפיק ממנה תמליל ראוי ואיכותי, יש לציין זאת בפני הלקוח. באופן אישי, ישנם מקרים בהם אנו מעדיפים לסרב בנימוס לקבלת הזמנה אם לא ניתן לספק תוצר איכותי מההקלטה.


לסיכום, אלו אבני היסוד על מנת להיות מתמלל מקצועי. מקווים שהצלחנו להעביר את חשיבותה ודרישותיה של עבודת התמלול כיאות. אז לאחר שקראתם עד כה, האם גם אתם יכולים להיות מתמללים מקצועיים? בהינתן והנכם עומדים בדרישות הנ"ל ומעוניינים באתגרים הכרוכים לצד הסיפוק וההנאה שבהנגשה, התשובה היא כן. ברוכים הבאים לעולם מגוון של תוכן אינסופי.פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


Unknown member
Jan 18, 2023

שלום לכם,

שמי יונה ואני חדשה בתחום. לאור זאת, קצב ההקלדה שלי קצת איטי כרגע. בכל שאר התחומים אני מצויינת, כולל רמת העברית הרצינות והשירותיות.

מעוניינת לעבוד כפרילנסרית.

אשמח לשמוע מכם

תודה רבה

Like
 • Whatsapp
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Instagram
 • LinkedIn
bottom of page