top of page

5 טיפים לתמלול ראיונות למחקר איכותני

הכנה לראיונות, בקשות מיוחדות ולמה לצפות.במאמר הבא נציע טיפים ורעיונות כיצד לייעל התכוננות לניהול ראיונות עבור מחקר איכותני, על מה כדאי לשים דגש ולמה לצפות מחברת תמלול מקצועית בתמלול הראיונות. על כל זאת ועוד, נרחיב בסעיפים הבאים.


1. ההקלטה עצמה-


הקלטה איכותית משמעותה תמלול איכותי. בראיונות עבור מחקר איכותני אנו משקיעים מאמצים רבים באיתור מרואיינים מתאימים, בבחירת השאלות הנכונות ועוד. כדי שהמאמצים הללו יישאו פרי חשוב להתכונן להקלטת הראיונות בהיבט הטכני. מומלץ להשתמש בשני מכשירי הקלטה במהלך הראיון ולמקם אחד ליד המראיין ואת השני ליד המרואיין. בצורה זו לכל דובר בהקלטה יהיה מכשיר צמוד אליו שיקלוט את דבריו באופן הברור ביותר, מה שיוביל לכך שבשמיעת ההקלטות יהיה ניתן להפיק תמלול מדויק ונאמן לראיונות. יתרון נוסף של שימוש במכשיר הקלטה שני הוא גיבוי, כך שבמקרה ומכשיר אחד לא הקליט כהלכה או חדל מלעבוד באמצע ההקלטה, יהיה ניתן להיעזר בהקלטה מהמכשיר הנוסף.


2. מהלך הראיון-


במהלך הראיון עצמו חשוב לשים לב לא לעלות זה על דברי זה ואפילו מומלץ להשתהות לרגע קצר לפני כל שאלה או תשובה נוספת. נכון, לעיתים בעת ראיון מעניין אנו עלולים להגיב באופן אוטומטי מתוך סקרנות ושיח פורה, אך חשוב להישאר מודעים בכל עת להקלטה המתרחשת ולשמור על טיבה על מנת לקבל תמלול מדויק. לעיתים מילה שמתפספסת עלולה לשנות משמעות של משפט שלם.


3. סגנון תמלול-


ישנם מספר סגנונות תמלול. למשל, יש סגנון תמלול אשר כולל בתוכו כל הברה, גמגום וצליל שנשמעים בהקלטה. לחלופין, יש סגנון תמלול נקי אשר מנפה את הגמגומים ומשלימם למשפטים שלמים וקריאים. כמו כן, יש גם סגנון תמלול הנאמן לסגנון וקצב הדיבור של הדוברים בהקלטה במקום לכללי השפה, זאת על מנת לשקף בצורה מדויקת את רוחו של הדובר וסגנונו האישי. מומלץ לבחון מראש איזה סגנון תמלול ישרת אתכם בצורה הטובה ביותר וליידע את המתמלל בצרכיכם.


4. בקשות מיוחדות-


לכל חוקר יש צרכים שונים עבור המחקר שלו. חשוב לדאוג מבעוד מועד לשים דגש על הדרישות השונות אשר נחוצות לכם למחקר ויסייעו לכם לעבד את התמלילים של הראיונות בצורה הקלה והברורה ביותר. בקשות מיוחדת לדוגמה, במחקר מסוים יכול להיות צורך חשוב לסמן כל שם שמוזכר בראיון כולל שמות תפקידים ומקומות כחסויים או בדויים, בעוד שבמחקר אחר הדגש יכול להיות על הבאת הטקסט הכתוב לחיים על ידי ציון רגשות, אינטונציה ואפילו ציון השתהויות בהערות סוגריים. יש מחקרים שידרשו גם וגם. כך שכדאי לציין מראש בפני המתמלל כל בקשה מיוחדת אשר נדרשת עבור התמלול שלכם, כל מחקר עם מטרתו וצרכיו האינדיבידואלים.


5. תיאום ציפיות-


מתי אקבל את התמלילים המוכנים? האם נעשית בקרת איכות על התמלילים? אם אבקש שינויים, האם הם יעשו ללא תוספת תשלום? על כל השאלות הללו ועוד, כדאי להתעניין ולקבל תשובות מבעוד מועד. סיכום כל הפרטים מראש ותיאום ציפיות בכתב ביניכם לבין חברת התמלול, יסייעו לכם להימנע מהפתעות לא נעימות בהמשך ולהבין טוב יותר את טיבה של החברה מולה אתם מתנהלים. חברת תמלול מקצועית שעושה את עבודתה נאמנה ועומדת בהבטחותיה, סביר כי תיתן שקיפות מלאה לגבי כל שאלותיכם וגם תהיה מוכנה לחתום על הסכם בין הצדדים באם תידרש.


לסיכום, התכוננות נאותה לראיונות המחקר מראש, ציון בקשות מיוחדות ושאילת השאלות הנכונות, יוכלו לסייע לכם רבות בחיפושכם אחר תמלול ראיונות למחקר איכותני. לקבלת שירות תמלול מקצועי שיעניק לכם שקט נפשי וליווי מההתחלה

ועד הסוף, פנו אלינו עוד היום לקבלת הצעת מחיר.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


  • Whatsapp
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page