top of page

המדריך הקצר למתמלל המתחיל

האם לעבוד כשכיר או כעצמאי? איך מוצאים עבודה? איזה ציוד צריך? כל מה שכדאי לדעת כדי להתחיל לעבוד בתחום התמלול.


לעבוד בתמלול דרושים תמלול

רוצים לעבוד בתחום התמלול ותוהים מאיפה להתחיל? או אולי מתלבטים האם התחום בכלל מתאים לכם והאם אתם מתאימים לו? מה היתרונות ומה החסרונות? שאלות רבות עולות ומתעוררות, למשל האם העבודה מתבצעת מהבית או מהמשרד? האם כעצמאיים או כשכירים? ועוד שאלות נוספות. במדריך הקצר למתמלל המתחיל תקבלו את התשובות הנחוצות כדי לדעת האם כדאי לכם להתחיל לעבוד בתחום וכיצד ניתן להתחיל.


לפני שנפרט על הדרכים לעבוד בתחום, תחילה ננסה להבין האם יש התאמה בין היכולות, הכישורים והרצונות שלכם לבין עבודת התמלול. כדי לגלות האם אתם מתאימים לעבוד כמתמללים מקצועיים מומלץ לקרוא את המאמר הזה, הכולל בתוכו גם קישור למבחן מהירות הקלדה. לאחר שקראתם את המאמר, מצאתם התאמה ואתם רוצים לדעת מה הלאה, איך מתחילים? נכווין אתכם עם כמה שאלות ותשובות שיעזרו לכם לקבל תמונה כללית ולתכנן את צעדיכם הראשונים בתחום.


1. האם לעבוד כשכיר או כעצמאי?

זו שאלה שעולה רבות למתמללים בתחילת דרכם. שתי האפשרויות קיימות ופתוחות בפניכם. העבודה כשכיר לרוב מתבצעת ממשרד ולא מהבית, אך לא בהכרח. כמו כן, לרוב השכר בה הוא שעתי ופחות משתלם ביחס לפוטנציאל השכר שניתן להרוויח כעצמאי בתחום. היתרונות בלהיות שכיר בתחום הן כמו היתרונות בלהיות שכיר באופן כללי. זאת אומרת שישנה וודאות בנוגע למשכורת, ישנן שעות עבודה מסודרות ולא צריך לדאוג לכל ההיבטים של תפעול עסק כעצמאי. לעומת זאת, העבודה כעצמאי בתחום היא יותר מאתגרת, אך גם יותר משתלמת לרוב. ראשית, מכיוון שתוכלו לקבוע את שכרכם בעצמכם ע"י קביעת התעריף שאותו אתם גובים. שנית, שעות העבודה גמישות יותר. בנוסף, ישנו היתרון שניתן לעבוד מהבית. חוץ מכל ההיבטים הללו של להיות שכירים או עצמאים, יש לקחת בחשבון גם ניסיון בתחום. אם אתם רק בתחילת דרככם ואינכם מנוסים עדיין, הכי נכון יהיה להתחיל כשכירים בחברה בה תוכלו לצבור ניסיון וללמוד את המקצוע ביסודיות וכך לחדד את כישוריכם והשירות שתוכלו להעניק.


2. באיזה סוג תמלול תרצו לעסוק?

לאחר שהבנתם האם תרצו לעבוד כשכירים או עצמאיים, כעת ננסה להתמקד ולחדד באיזה תחום תמלול תרצו לעסוק. אולי אתם תוהים מה הכוונה סוג תמלול, אילו סוגים קיימים? תמלול הוא שדה רחב המכיל בתוכו תחומים שונים של סוגי תמלולים, ביניהם: תמלול משפטי, תמלול אקדמי, תמלול סרטונים לצורך הפקת כתוביות, תמלול פרוטוקולים, תמלול סימולטני בזום, תמלול פודקאסטים ועוד. כל תמלול מצריך דרישות שונות, לעיתים פורמטים שונים ובהחלט גם עבודה עם סוגי חומרים שונים. למשל, בתמלול אקדמי לרוב מדובר בתמלול ראיונות למחקרים איכותניים, בתמלול משפטי מדובר בתמלול הקלטות של שיחות, פרוטוקולים, שימועים ועוד, לצורך הגשתם כראיות לבית משפט בליווי תצהיר חוות דעת מומחה. לעומת זאת, תמלול סימולטני למשל מתבצע בו-זמנית בלייב ומצריך יכולות הקלדה מדויקות ומהירות מאוד. בנוסף, ישנו גם תמלול לצורך הפקת כתוביות הכולל בתוכו תזמון של הכתוביות והפקת קבצים בפורמטים שונים והטמעתם. אז כמו שניתן להבין, מדובר בתחום רחב ומגוון שלפני שמתחילים לעסוק בו מומלץ לבחור בנישה להתמקד בה.


3. כמה גובים\מרוויחים?

אם החלטתם להתחיל כשכירים הסכום שתרוויחו משתנה מחברה לחברה ותלוי בחברה בה תעבדו. לעומת זאת, אם בחרתם לעסוק בתחום כעצמאיים אז אתם בוחרים כמה לגבות בהתאם לזמן העבודה שאתם משקיעים, לניסיון ולמקצועיות שלכם. כמובן, מומלץ גם בהתאם למחירים הנהוגים בתחום באופן שיהיה יחסי, הגיוני ופרופורציונאלי.


4. איך מוצאים עבודה?

אז מאיפה מתחילים? כשכירים ניתן להתחיל בחיפוש אחר החברות המוכרות בתחום ולהציע את שירותיכם בפנייה ישירה אליהם. כעצמאיים, כדאי להתחיל מרישום ברשויות המס, מע"מ, ביטוח לאומי וכל מה שנדרש ע"פ חוק על מנת לעבוד כעצמאי. לאחר מכן, מומלץ לתכנן תכנית עסקית.


5. איזה ציוד מקצועי תצטרכו?

לאחר שהחלטתם כיצד תרצו לעסוק בתחום, באיזו נישה ואם כעצמאיים או כשכירים, כעת נעבור לפרטים הטכניים החשובים. ראשית, כל מתמלל מקצועי צריך להיות מצויד באוזניות בעלות איכות סאונד גבוהה (מומלץ אוזניות עם ביטול רעשים אקטיבי), תוכנה מקצועית לתמלול, תוכנה מקצועית להפקת כתוביות ומומלץ גם להצטייד בתוכנות נוספות של שיפור איכות שמע לקבצים, המרת קבצים והפקת פורמטים שונים. בנוסף, מכיוון שלעבודה שעות רבות על מחשב יש השפעות על הגוף שלנו, לצרכי נוחות כדאי להצטייד גם בציוד ארגונומי כמו מקלדת ארגונומית, משטח ארגונומי ואביזרים ארגונומיים נוספים שיכולים להשפיע לטובה על בריאותנו הפיזית וגם על יעילותנו במהלך העבודה.


לסיכום, אם אתם מעוניינים לעסוק בתחום התמלול הכי חשוב להצטייד באורך רוח וחיבור אמיתי למקצוע. הם יעזרו לכם להתמיד, להרגיש סיפוק והנאה מהעבודה, מה שסביר להניח כי יורגש גם אצל הלקוחות שלכם. כעת כל מה שנשאר לכם לעשות זה להתחיל בצעד הראשון. בהצלחה!Comments


  • Whatsapp
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page